Etusivu » Kauppa » Lasten tanssikurssi

Lasten tanssikurssi

59,00 

20 varastossa

Valitse yhtä monta tuotetta kun kurssille/leirille on osallistujia. Osallistujien tiedot täytetään kassalla.

Tuotetunnus (SKU): 38 Osasto:

Kuvaus

Laji: Baletti, jazztanssi, nykytanssi, akrobatia
Taso: Avoin taso
Ikäsuositus: Lapset alle 8 v.
Opettaja: Virva Torkko-Muñoz ja Marjukka Isoluoma
Aikataulu: ma 8.6 ja ti 9.6. klo 9.00-12.00
Paikka: NMKY:n tanssisali (Kauppakatu 40-42)

Sisältö: Tule tutustumaan tanssin taikaan kaksipäiväisellä tanssikurssilla! Pääset kokeilemaan eri tanssilajeja: balettia, jazztanssia, nykytanssia ja tanssiakrobatiaa. Yksi kurssipäivä sisältää kaksi 45 minuutin tanssituntia eri tanssilajeista, ohjattuja tanssillisia leikkejä, eväspaussin sekä kehonhuollollista harjoittelua (mm. venyttelyä ja rentoutumista). Aiempaa tanssikokemusta ei tarvita! Leirillä on tarjolla mehua ja hedelmiä evästauolle. Suosittelemme omien eväiden tuomista.

Opettajista:

Virva Torkko-Muñoz: Virva on kuopiolainen tanssitaiteilija ja tanssinopettaja. Hän on valmistunut tanssinopettajaksi Savonia ammattikorkeakoulusta 2014 erikoistuen baletin opetukseen. Opintojensa aikana hän vietti lukuvuoden Palucca Hochschule Für Tanzissa Saksassa. Nykytanssin saralla hän on jatkokouluttautunut Budapest Contemporary Dance Academyssä valmistuen 2018 ja tanssinopettajan YAMK-tutkinnon hän suoritti 2022. Opetustyön ohella Virva toimii tanssijana ja yleisötyöntekijänä Tanssiteatteri Minimissä. Virvalla on monien vuosien kokemus juuri alakouluikäisten opettamisesta. Virvan tunneilla on positiivinen ja kannustava ilmapiiri sekä tekemisen meininki!

Marjukka Isoluoma: Marjukka on lähtöisin Kurikasta, mutta muutti tanssiopintojen perässä Kuopioon 16-vuoden iässä. Marjukka valmistui ylioppilaaksi Kuopion Taidelukio Lumitin tanssilinjalta 2025. Hän on toiminut Kuopion Taideopistolla apu- ja sijaisopena syksystä 2024 alkaen. Marjukka on viettänyt yli puolet elämästään akrobatiavoimistelun parissa kisaten ja esiintyen erilaisissa kokoonpanoissa ja ryhmissä. Akrobatian lisäksi Marjukka on aloittanut tanssinmaailmassa baletilla 6-vuoden iässä ja vähitellen mukaan on tullut myös muita lajeja kuten lyrical jazz, hiphop, sirkus, lattarit, commercial ja nykytanssi. Tanssitunneilla Marjukka pyrkii löytämään jokaiselle tanssijalle omantasoista tekemistä ja haastetta kannustavan ilmapiirin ympäröivänä. Marjukka toimii leirillä Virvan apuopena.

Lisätiedot

Ikä

Laji

, , ,

Taso

,